SANDBOX - Aktivace a deaktivace - pro Windows 10 Pro a vyšší

Autor: Jiří Toman

(Vloženo 18.3.2021)

Sandbox je šikovná věc, zabudovaná ve Windows 10 Pro a vyšších systémech. Po spuštění máte k dispozici izolované Windows, kde můžete provádět cokoli - bez nebezpečí narušení hostitelského systému Windows. Po uzavření Sandboxu vše mizí, další spuštění Sandboxu je opět čisté. Je to šikovné, pokud se chceme pohybovat po "pochybných" www stránkách, nebo testovat "nebezpečné" a neověřené programy. Ve Windows 10 Pro se Sandbox musí aktivovat, implicitně k dispozici není.

Aktivace:
Ovládací panely - Programy - Programy a funkce - zapnout nebo vypnout funkce Windows - a zaškrtnout funkci Sandbox pro Windows.

Deaktivace Sandbox:
Jako zapnutí, ale odšktneme... :)

Sandbox


Samovolné probouzení počítače z režimu spánku u systémů
Windows 7 a Windows 8.

Autor: Jiří Toman

(Vloženo 12.3.2013)

Řadě uživatelů počítačů se stává, že se jejich stroj zdánlivě "samovolně" probouzí z režimu spánku.
Ve skutečnosti se počítač probudí vlivem nějaké události, např.: pohnu myší, klepnu na klávesnici atd...
Tomuto probouzení lze zabránit odškrtnutím volby 'Povolit zařízení probouzet počítač' v ovladačích
zařízení.
Většinou je to u klávesnice, myši a síťové karty. Tyto případy jsou na obrázcích nížeji.
Cesta k nastavení: Ovládací panely - Hardware a zvuk - Správce zařízení a tam klepnout na patřičné
zařízení a ve 'Vlastnostech zařízení' sekce 'Řízení spotřeby' nastavit volbu.


I3 I3 I3




Porovnání procesorů Intel Core I5 2405S Sandy Bridge a nového Core I3-3225 Ivy Bridge v testu Nova Bench

Autor: Jiří Toman

(Vloženo 5.9.2012)

Dnes osazený Intel Core i3-3225 v porovnání s Intel Core i5-2405S. Zejména se podívejte na CPU Tests a Graphics Tests. Je to vlastně porovnání grafik HD Graphics 3000 a HD Graphics 4000. Jsou to rozdílné mainboardy a operační systémy, ale pro určitý náhled to stačí.
Procesor Intel Core I3-3225 je pro svižné domácí PC velmi vhodný. Grafický výkon je slušný. Také příkon PC s tímto procesorem je na nízké úrovni. Spotřeba PC včetně monitoru s I3 v konfiguraci podle obrázku z testu: 48 VA - IDLE,Internet a cca 55 VA - film v HD. Monitor je BENQ G2222HDL.

Subjektivně: PC s tímto I3 a Windows 8 RP se jeví mnohem svižnější , než sestava s I5 a Windows 7 Professional. Disky jsou podobné.


I3 I5




Vliv délky a kvality spojovacího kabelu na kvalitu přenosu v zařízeních s USB 3.0

Autor: Jiří Toman

(Vloženo 2.8.2012)

Na moderních mainboardech (dále jen MB) s chipsety H77 , Z77 a dalších jsou dva konektory USB 3.0 v zadní části MB, určené pro přímé připojení zařízení a 20-ti pinový konektor v přední části MB. Ten obsahuje další dva porty USB 3.0. Obvykle se používá pro vyvedení USB 3.0 na přední panel skříně, případně připojení zařízení k rychlému USB 3.0 - například čtečky paměťových karet.

V mém případě jsem připojil čtečku AKASA AK-ICR-14. Ta obsahuje čtečku pro různé typy karet a také jeden konektor USB 3.0 pro připojení dalších USB 3.0 zařízení. Už při rozbalování mi délka kabelu pro připojení čtečky k MB připadala hodně velká ( později jsem to změřil a je to cca 70 cm ). Pro většinu skříní a MB by určitě stačilo 20 až 30 cm.

K zálohování systémového disku používám (kromě dalších úložišť) tuto krabičku:

i-tec-mysafe-advance-2-5-usb-3-0
i-Tec MySafe Advance 2,5" USB 3.0

s vloženým 160 GB diskem Hitachi. Tento externí HD jsem připojoval do konektorů USB 3.0 v zadní části MB. Pro srovnání uvádím obrázky testu tohoto HD pomocí programu HD Tune. Na prvním obrázku je použito USB 2.0 a na druhém USB 3.0. Je vidět, že použití USB 2.0 limituje výkon HD. A skutečně, záloha image systémového disku trvá při použití USB 3.0 o třetinu méně oproti USB 2.0.

Bench USB 2.0
Test na konektoru USB 2.0

Bench USB 3.0
Test na zadním konektoru USB 3.0

Čtečku do USB 3.0 jsem kupoval jednak pro rychlost a hlavně proto, abych měl na předním panelu PC konektor USB 3.0 pro snadné zálohování.

Při prvním použití tohoto předního konektoru USB 3.0 na zálohování se mi zdálo, že to trvá nějak dlouho. Proto jsem nasadil HD Tune 2.55 a při testu externího HD vyšlo najevo, že v testu vznikají díry. Tyto díry představují chvilkové zastavení přenosu PC - HD přes USB 3.0. Četnost výpadků je naprosto náhodná. Pokud tento test na stejný HD udělám s připojením do zadního USB 3.0, je vše OK - viz předchozí obrázek. Pro případ možného nesprávného chodu HD Tune 2.55 jsem sledoval blikání diody na externím HD při vytváření image zálohy disku systémovými prostředky Windows 8. A opravdu, chvilkami trvalý svit diody ukazoval přerušení přenosu.

Bench USB 3.0
Test na předním konektoru USB 3.0 s výpadky přenosu.

Vzniklo podezření, že tyto výpadky přenosu mohou být způsobeny velkou délkou kabelového spojení čtečka - MB (již uvedených cca 70cm).

Pro vyloučení možného vlivu tenkého vodiče napájení HD přes dlouhé kabely, jsem provedl pokus, při kterém jsem napájel disk externím zdrojem 5V. Abych to mohl udělat, rozdělal jsem krabičku externího disku a externí zdroj připojil na konektor SATA - napájení. Test HD tune odhalil, že výpadky nevznikají vlivem napájení.

Abych se dostal k nějakým výsledkům, koupil jsem toto:

Redukce USB 3.0
Redukce 20 pinů USB 3.0 na 2x USB 3.0

a zasunul do MB.

Po připojení externího HD do tohoto konektoru proběhl test pomocí HD tune OK!!!

Bylo jasné, že uvedené výpadky jsou způsobené velkou délkou kabelu čtečka - MB. Samozřejmě k délce 70 cm je třeba přičíst cca 40 cm kabelu u externího HD. Řešení problému je jednoznačné: zkrátit drasticky kabel mezi čtečkou a MB.

Dovětek.

Než jsem přistoupil k těmto pokusům, snažil jsem se to řešit bezbolestně: upgrade biosu MB na nejnovější, výměnou driverů a nastavením Setupu MB. Protože vše probíhalo na Windows 8 RP 64 bit, zkoušel jsem i instalovat zkušebně Windows 7 32 bit, ale chyby přenosu byly pořád. Mezitím dokonce Asus vyvinul SW pro daný MB a Windows 8, tak jsem to také zkusil nainstalovat. Vše při starém. Dokonce jsem měl i cukání koupit Ivy Bridge procesor (zatím mám v MB Sandy Bridge), protože čtyři USB 3.0 porty podporují až nové chipsety H77, Z77 atd... pro Ivy Bridge. To jsem ale zavrhnul pro malou pravděpodobnost. Také jsem samozřejmě zkoušel, zda nemá vliv ten dlouhý kabel od čtečky k MB zkroucený nebo narovnaný (vf rušení je potvora...). Dokonce jsem i dal čtečku mimo skříň a kabel vedl od MB rovně. Vše marné.

To vše proto, že se zdálo, že porty USB 3.0 na zadní části MB jsou lépe ošetřené než interní 2xUSB 3.0. Všechny čtyři USB 3.0 jsou ale rovnocenné. Je to vidět i pohledem na IO obklopující USB 3.0 ...


A po čase další dovětek.


Ještě pořád zbývala možnost: délka kabelu 70 cm nevadí, špatná je kvalita nebo provedení kabelu. Proto jsem koupíl modrý kabel USB 3.0 délky 1,8 m. Tímto kabelem jsem připojil k redukci 20 pinů/2xUSB externí disk. Test HD Tune 2.55 proběhl naprosto v pořádku (opakovaně) a žádné výpadky v přenosu se neukázaly. Z toho vyplynulo, že problémy s přenosem jsou způsobené v části: spojení MB - čtečka. Zda je to kvalitou materiálu kabelu, nebo jeho délkou, jsem dále nezkoumal. Ale doporučuji: pokud budete chtít koupit čtečku AKASA AK-ICR-14  je třeba vyzkoušet, zda bude s Vaším hardwarem správně fungovat.




Instagram dukoncz:
Klikněte

© 2005-2024 COPYRIGHT DUKON